Etkinlik

TÜRKMEN ALEVİ OCAKLARI VAKFI BİNLERİ BULUŞTURDU

Birlik beraberlik mesajlarının verildiği alevi sünni birçok insanın biraraya geldiği Türkmen alevi ocakları birliği kültür eğitim ve sağlık vakfı genel başkanı Ali Coşkun’un ev sahipliği yaptığı Muharrem orucu Yas Lokması İstanbul’da Dr. Mimar Kadir Topbaş gösteri ve sanat merkezi etkinlik alanında gerçekleştirildi.

BİNLERCE CAN YENİKAPI’DA MUHARREM LOKMASINDA BULUŞTU
Türkmen alevi ocakları birliği kültür eğitim ve sağlık vakfı genel başkanı Ali Coşkun’un Kerbela serdarı İmam Hüseyin ve evlatları için verdiği Muharrem orucu Yas Lokması İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, İYİ Parti Genel Merkezi Siyasi İşler Başkan Danışmanı Filiz Çelik Şahin, alevi ocakları temsilcileri, dernekler ve binlerce canın katılımıyla İstanbul’da Dr. Mimar Kadir Topbaş gösteri ve sanat merkezi  etkinlik alanında gerçekleştirildi.

ALEVİ -BEKTAŞİ İNANCINDA TEVHİD, NÜBÜVVET VE VELAYET VARDIR”
Daha sonraları Alevi-Bektaşi inancı ile ilgili de birkaç temel değerlendirme yapan Başkan Coşkun ” Alevilik-Bektaşilik inancının temelinde Allah’ın birliği, Hazreti Muhammed (SAV)’in Allah’ın resülu olduğu ve Ehl-i beyt’in peygamberimizin iki büyük emanetinden biri olduğu inancı bulunmaktadır. Bu sebeple Alevilik-Bektaşilik inancında Allah’ın tekliğine teslimiyet, Hazreti Muhammed (SAV)’in peygamberliğinin haklığına inanç ve Hazreti Ali efendimizin velilik makamının ulusu olduğuna bağlılık vardır. Dolayısıyla tevhid, nübüvvet ve velayet Alevi-Bektaşi inancının asli inançsal-tarihsel dinamikleridir” dedi.

“HORASAN TASAVVUF DÜŞÜN-İNANÇ SİSTEMİ REHBERİMİZ OLSUN”
13. yüzyılın siyasi, askeri, iktisadi ve kültürel koşullarında Anadolu tam bir karmaşa ve çözülme içerisinde olduğunu hatırlatan başkan Coşkun ” İsyanlar, işgaller medeniyetler beşiği Anadolu’da karanlıklarla bürülü bir çaresizlik yaratmıştır. İşte Güneşin Ülkesi Horasan’dan binlerce kilometre ötedeki Anadolu’ya canlanma, dirilme, tekrardan toparlanma adına Hoca Ahmet Yesevi Tekkesi’nden Hacı Bektaş Veli ve Horasan erenleri görevlendirilmiştir. Erenlerin iskan, imar ve irşat çalışmaları ile Anadolu karanlıklardan sıyrılmış, kurulan ocaklarla, tekkelerle hem toprak hem de insanımızın gönlü ziyalanmış, aydınlanmış, ahlaklı ve kamil insan değerleri ile manevi dünyaları tamamlanmıştır. Kısaca ifade etmeye çalıştığımız bu medeniyetin, Horasan tasavvuf düşün-inanç sisteminin her daim bizlere rehber olmasını temenni ederken, tekrar hoş geldiniz sefalar getirdiniz diyerek sizleri mazlum ve masum İmam Hüseyin efendimiz ve tüm Kerbela şehitlerimizin daim aziz ve yüce huzurunda sevgi, saygı ve muhabbetle selamlarım” diyerek sözlerne devam etti.
Başkan Coşkun “Yüce Allah bizleri bu cennet vatan toprağımızda İslam asaletinden, Türklük varlığımızdan, birlik ve beraberlik davamızdan ayırmasın.Allah bizleri kendisine kul, Muhammed’e ümmet, Ali’ye talip eyleye.Horasan Erenleri’nin himmeti her daim bizlerin üzerinde ola. Bu yoldan, bu dardan, bu pirden ayırmaya.Gerçeğe Hüü…” duaları ile sözlerine son verdi.
Duaların ardından katılımcılar oruçlarını açtılar.