Ziyaret

VAKFIMIZ, AFYONKARAHİSAR’DA TAPDUK EMRE, EMRE SULTAN TÖRENLERİNDEYDİ…

Türkmen Alevi Ocakları Birliği Kültür Eğitim ve Sağlık Vakfı başkanı sayın Ali Coşkun 04.06.2023 tarihinde Afyonkarahisar-İhsaniye-Döğer beldesinde gerçekleştirilen “TAPDUK EMRE, EMRE SULTAN” adlı etkinliğe katıldı. Horasan Erenleri geleneğinin önemli temsilcilerinden olan Tapduk Emre-Emre Sultan’ın türbesinin bulunduğu Döğer beldesindeki etkinliğe başta Afyonkarahisar olmak üzere Eskişehir ve Kütahya gibi illerden Alevi inanç-dede ocak temsilcilerinin katıldığı program, Türkmen Alevi Ocakları Birliği Kültür Eğitim ve Sağlık Vakfı başkanı Ali Coşkun’un yaptıkları açılış konuşması ile başladı. Sayın Coşkun konuşmalarında Alevi-Bektaşi inancının, Anadolu Türk kültür ve tarihinin en önemli düşün-irfan değerlerinden biri olduğunu ifade ederek Anadolu’da bu irfanın tarihsel merkezinin Alevi inanç-dede ocakları olduğuna dikkat çekti.

Sayın Coşkun konuşmasında Tapduk Emre, Emre Sultan’ın Alevi-Bektaşi inancının tarihinde öncelikli ve önemli bir yere sahip olduğunu belirterek Tapduk Emre, Emre Sultan’ın Afyonkarahisar-İhsaniye-Döğer beldesi merkezli olarak eren düşün-inanç sistemi adına son derece etkin tarihi hizmetler yerine getirdiğini aktardı. Sayın Ali Coşkun konuşmasının devamında şu bilgileri verdi:

“Afyonkarahisar bölgesinde tarihsel ve inançsal açıdan Alevi-Bektaşi inancına temsilcilik yapmış önemli ve öncelikli inanç merkezlerinden birisi de Tapduk Emre-Emre Sultan-Yaylacı Emre Sultan zaviyesidir. Afyonkarahisar-İhsaniye-Döğer beldesi sınırları içerisinde bulunan Tapduk Emre-Emre Sultan-Yaylacı Emre Sultan zaviyesi yüzlerce yıl boyunca bölgede Alevi-Bektaşi inancına hizmet vermiştir. Zaviye tarihi boyunca Tapduk Emre-Emre Sultan-Yaylacı Emre Sultan neslinden gelen zaviyedarlar tarafından yönetilmiş ve sahip olduğu vakıf haklarıyla bölgede Hacı Bektaş Veli düşün-inanç sistemi adına son derece önemli bir konumu temsil etmiştir.”

Konuşmalarının sonunda sayın Ali Coşkun’a katılımı ve konuşmaları için Tapduk Emre-Emre Sultan Derneği Başkanı sayın Hüseyin Aydoğdu tarafında plaket takdimi yapıldı.

Etkinliğe ait görseller ve sayın Ali Coşkun’un konuşmasından bir bölümü içeren video kaydı aşağıdadır.